Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Control Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 150KVA |
| Technology | Digital |
| Input Voltage Range | 300–460 V |
| Supported Load | Mainline, Mixed Load, Industrial, Medical Equip, Lighting |
| Short Circuit period and Percentage | 0.5 SEC |
| Servo Motor Drive | PROVIED |
| Normal Operation Temperature | 20 DEGREE TO 60 DEGREE |
| Input Frequency Range | 50 HZ +/- 1% |
| Operating Temperature | 20 DEGREE TO 60 DEGREE |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash |
| Shipping Available | Pick from my warehouse, Yes I Ship |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 5 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 170V-270V |
| Display | PROVIED |
| Brand | VISTA |
| Bale Weight | 100 |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Product Type | AIR COOLED |
| Warranty | 3 YEAR |
| I Also Provide | Customisation in product |
We are one of the prominent manufacturers and exporters of a wide range of electrical and electronic equipments being used for power conditioning. These are manufactured utilizing high grade raw material that is sourced from reliable vendors to make these in compliance with ISO 9001:2008 and IS: 9815-94 standards. Being suitable for various industry and commercial usage, these are widely appreciated for environment friendly, low running cost, high efficiency and over-load capacity attributes. Our range encompasses electronic equipments, industrial electronic equipment, electrical equipments, distribution transformer, power distribution transformer, constant voltage transformer, voltage stabilizers, servo voltage stabilizers, digital inverter and online UPS.
Additional Information:
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Brand | VISTA POWER |
| Rated Capacity | 30 KVA |
| Capacity | 30 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Output Voltage | 400 v |
| Power | 4000 w |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | VISTA POWER MAKE |
| Capacity | 15 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Voltage | 170V-270V |
| Output Voltage | 230 v |
| Model Name/Number | VISTA POWER MAKE |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2-YEARS |
| I Also Provide | On Lease or Rent, Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Return Accepted | Within 10 days |
| Dispatch Time | Immediate |
Additional Information:
Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | VISTA POWER |
| Capacity | 5 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Output Voltage | 230 v |
| Power | 4000 w |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 75KVA |
| Input Voltage | 340-480 V |
| Output Voltage | 400V |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Brand | VISTA POWER |
| Application | Motors, CNC Machines, Industrial Plants, Elevators, Laboratories, Medical Equipment, Compressors, Textile Machinery |
| Overload Current | 100 A |
| Efficiency | 98 % |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Type | Servo |
75 kva Three Phase Air Cooled Servo Stabilizers
Transportation charges: EXTRA
Working range: 295v - 465v
Output: 400v
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | VISTA POWER |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 60KVA |
| Overload Capacity | 100 % |
| Operating Temperature | 0-50 degree c |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | Digital |
| Phase | 3 phase |
60 Kva Servo Voltage Stabilizer 3 phase
Working range: 295v - 465v
Output: 400v
Transaction charges: EXTRA
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Brand | VISTA POWER |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 5 kva |
| Output Voltage | 230 v |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Power | 4000 w |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
Working range: 170v - 270v
Working range: 140v - 270vWe are one of the prominent manufacturers and exporters of a wide range of electrical and electronic equipments being used for power conditioning. These are manufactured utilizing high grade raw material that is sourced from reliable vendors to make these in compliance with ISO 9001:2008 and IS: 9815-94 standards. Being suitable for various industry and commercial usage, these are widely appreciated for environment friendly, low running cost, high efficiency and over-load capacity attributes. Our range encompasses electronic equipments, industrial electronic equipment, electrical equipments, distribution transformer, power distribution transformer, constant voltage transformer, voltage stabilizers, servo voltage stabilizers, digital inverter and online UPS.
Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | VISTA POWER |
| Capacity | 3 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Output Voltage | 230 v |
| I Also Provide | On Lease or Rent |
| Shipping Available | Yes I Ship |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Digital Servo |
| Brand | vistapower |
| Capacity | 7.5KVA |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Input Voltage Range | 170–270 V |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Supported Load | Medical Equip, Mixed Load, Room Cooler, Mainline, Audio System |
| Output Voltage | 230 v |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 99 % |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | VISTA POWER |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 7.5KVA |
| Output Voltage | 230 v |
| Power | 500 w |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
Working range: 170v - 270v
Working range: 140v - 270v30kva Three Phase oil Cooled Servo Voltage Stabilizer 295v-465v
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 kVA |
| Input Voltage | 340-480 V |
| Output Voltage | 400V |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Brand | vista |
| Application | CNC Machines, Elevators, Laboratories, Motors, Compressors, Industrial Plants, Medical Equipment, Textile Machinery |
| Overload Current | 100 A |
| Efficiency | 99 % |
| Operating Temperature | 0-45 degree c |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Type | Servo |
Additional Information:
Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | VISTA POWER |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 5 kva |
| Output Voltage | 230 v |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
A Servo Controlled Stabilizer is an automatic voltage regulation device that uses a servo motor mechanism to maintain a stable and precise output voltage. It protects electrical equipment from voltage fluctuations, over-voltage, under-voltage, overload, and short circuits, ensuring reliable and efficient operation for industrial, commercial, and residential applications.
Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | VISTA POWER |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Capacity | 5 kva |
| Output Voltage | 230 v |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Efficiency | 98 % |
| Current Capacity | 100 a |
A Small Size Servo Voltage Stabilizer is a compact automatic voltage regulation device designed to provide stable output voltage for small electrical loads. It uses a servo motor mechanism for precise voltage correction, ensuring reliable performance and protection against over-voltage, under-voltage, overload, and short circuits, making it ideal for homes, offices, and small commercial setups.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Brand | VISTA POWER |
| Capacity | 3 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 170-270 v |
| Output Voltage | 230 v |
| Control Type | Digital controller |
| I Also Provide | On Lease or Rent |
| Shipping Available | Yes I Ship |
We are Engaged in offering wide range of quality products to our clients , our products are really appreciated by our clients.
Working range: 170v - 270v
Working range: 140v - 270v
We are one of the prominent manufacturers and exporters of a wide range of electrical and electronic equipments being used for power conditioning. These are manufactured utilizing high grade raw material that is sourced from reliable vendors to make these in compliance with ISO 9001:2008 and IS: 9815-94 standards. Being suitable for various industry and commercial usage, these are widely appreciated for environment friendly, low running cost, high efficiency and over-load capacity attributes. Our range encompasses electronic equipments, industrial electronic equipment, electrical equipments, distribution transformer, power distribution transformer, constant voltage transformer, voltage stabilizers, servo voltage stabilizers, digital inverter and online UPS.
Additional Information: